W dniu 9 lipca 2024 r. odbyło się drugie webinarium z cyklu, którego tematem były Dobre praktyki żeglugi śródlądowej w Europie. W spotkaniu wzięli udział liczni przedstawiciele świata nauki oraz praktyki gospodarczej. Spotkanie rozpoczął pan Bogdan Grajewski, prezes Polskiego Klastra Rzecznego, który przedstawił cel spotkania oraz powitał wszystkich uczestników. Moderatorem spotkania była pani dr hab. Beata Majecka, prof. UG, prezes Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego Oddziału w Gdańsku.
Konferencja jest inicjatywą organizowaną przez Akademię Górnośląską w Katowicach. To wyjątkowe wydarzenie gromadzi ekspertów i badaczy z całego świata, aby wspólnie rozwiązywać wyzwania i wykorzystywać szanse związane ze zrównoważonym zarządzaniem rzekami.
Polski Klaster Rzeczny oraz Polskie Towarzystwo Ekonomiczne Oddział w Gdańsku są współorganizatorami cyklu webinarów poświęconych przyszłości polskich rzek. Jednym z głównych celów Polskiego Klastra Rzecznego jest szeroko zakrojona dyskusja nad znaczeniem polskich rzek w rozwoju gospodarczym, ekologicznym i społecznym naszego kraju i Europy. Webinaria mają nie tylko przybliżyć problemy związane z rozwojem polskich rzek, ale zaprezentować dążenia i projekty, które w sposób zrównoważony troszczą się o przyszłość następnych pokoleń.
18.04.2024r, w uzgodnieniu z władzami Sulechowa ocenialiśmy zdolności logistyczne portu Cigacice. Zebrane materiały posłużą do wypracowania koncepcji rozwoju portu i terenów przyległych.
11 stycznia 2024 r. Zarząd Polskiego Klastra Rzecznego podpisał porozumienie o współpracy z Zarządem PTE Oddział w Gdańsku.
Główny punkt nacisku, zgodnie z tytułem konferencji, położony jest na zagospodarowanie rzek w kontekście potrzeb rozwoju cywilizacyjnego.
XVIII Spotkanie Biznesu z Czech, Polski i Słowacji w Konsulacie Generalnym RP było dobrą okazją do rozpoznania potrzeb logistycznych gospodarek tych krajów. Dla nas zaowocowało ściślejszą współpracą w zakresie wymiany informacji z podmiotami wymienionych państw i CEE CHAMBERS FEDERATION z Florydy.
20 września konferencja w Akademii im. Jakuba z Paradyża, która była kontynuacją droszkowskiego spotkania z dnia 30 lipca br. Na konferencji omawiano działania na rzecz gospodarczego i turystycznego wykorzystywania rzek w Polsce z poszanowaniem środowiska naturalnego.
Zgodnie ze standardem rozwoju zrównoważonego musi być zachowana równowaga pomiędzy celami środowiskowymi, społecznymi i ekonomicznymi.
Członkowie Polskiego Klastra Rzecznego, 10 października 2019 r. w Instytucie Inżynierii Środowiska Uniwersytetu Zielonogórskiego, pod przewodnictwem prof. Urszuli Kołodziejczyk, uczestniczyli jako współorganizatorzy w konferencji naukowa pt. „Retencja wody w Polderze Milsko”.