Członkowie Polskiego Klastra Rzecznego, 10 października 2019 r. w Instytucie Inżynierii Środowiska Uniwersytetu Zielonogórskiego, pod przewodnictwem prof. Urszuli Kołodziejczyk, uczestniczyli jako współorganizatorzy w konferencji naukowa pt. „Retencja wody w Polderze Milsko”.
Na zaproszenie Komitetu Organizacyjnego Konferencji i pani prof. Urszuli Kołodziejczyk w konferencji wziął udział mec. Dariusz Szczepaniuk – prezes Stowarzyszenia Przyjaciół Gminy Zabór, członek Zarządu PKR i Ryszard Bigaj – członek Zarządu SPGZ i członek PKR.
Sesji plenarnej przewodniczył dr hab. inż. Andrzej Greinert.
W sesji plenarnej udział wzięli:
- prof. Urszula Kołodziejczyk
- dr Jakub Kostecki
- Czesław Karczmar
- Bogdan Grajewski
- kpt. żś Czesław Szarek
W burzliwej dyskusji głos zabrał pan Marek Pieniążek. Pan Marek przedstawił przedstawicielowi Ministra Rolnictwa i zebranym swój pogląd na sposób gospodarowania na polderze. Powiedział, że jedynym możliwym sposobem zalewania polderu jest krótkotrwałe zalewanie z powodu powodzi lub wezbrań. Takie zalewanie nie będzie kolidowało z wykorzystywaniem rolniczym polderu. Należy zauważyć, że uczeni doszli do takiego samego wniosku.
Przerwę kawową uświetnił wernisaż fotograficzny Andrzeja Wieczorka na temat Polderu Milsko. Autor zdjęć także uczestniczył w konferencji.
Po przerwie przewodniczył dr hab. Inż. Tadeusz Chrzan. W sesji plenarnej udział wzięli:
- dr hab. Inż. Adam Wysokowski
- dr inż. Aleksandra Borecka
- dr hab. Inż. Ryszard Rybski
- dr inż. Krzysztof Piotrowski
- dr inż. Emil Michta
Przedstawione problemy wywołały żywą dyskusję. Szczególnie burzliwie dyskutowano na temat mostów, w tym mostu milskiego.
Na konferencji z Milska był też Marek Korba i pan Wójt Robert Sidoruk. Obecność swoją zaznaczyli mieszkańcy Droszkowa.
Konferencję zaszczyciło swoją obecnością wielu uczonych z polskich i niemieckich uczelni oraz samorządowcy i przedstawiciele władz. Była pani Gabriela Tomik – przedstawiciel MGMiŻŚ, pan Jarosław Wiśniewski – zca dyrektora Departamentu Gospodarki Ziemią Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi.