Przepraszamy, rejestracja dobiegła końca.

W dniu 9 lipca 2024 r. odbyło się drugie webinarium z cyklu, którego tematem były Dobre praktyki żeglugi śródlądowej w Europie. W spotkaniu wzięli udział liczni przedstawiciele świata nauki oraz praktyki gospodarczej. Spotkanie rozpoczął pan Bogdan Grajewski, prezes Polskiego Klastra Rzecznego, który przedstawił cel spotkania oraz powitał wszystkich uczestników. Moderatorem spotkania była pani dr hab. Beata Majecka, prof. UG, prezes Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego Oddziału w Gdańsku.


  • Data:09.07.2024 17:00 - 09.07.2024 19:30
  • Lokalizacja Wydarzenie online

Opis

Polski Klaster Rzeczny oraz Polskie Towarzystwo Ekonomiczne Oddział w Gdańsku są współorganizatorami cyklu webinariów poświęconych przyszłości polskich rzek. Jednym z głównych celów Polskiego Klastra Rzecznego jest szeroko zakrojona dyskusja nad znaczeniem polskich rzek w rozwoju gospodarczym, ekologicznym i społecznym Polski i Europy. Natomiast celami PTE są m.in. edukacja ekonomiczna i krzewienie kultury ekonomicznej. Połączenie specjalistycznej wiedzy na temat żeglugi śródlądowej oraz profesjonalnego spojrzenia na aspekty ekonomiczne, w tym również transportu zaowocowały cyklem spotkań łączących teoretyków i praktyków transportu, żeglugi śródlądowej, logistyki i zarządzania. Efektem tych spotkań są webinaria, które mają nie tylko przybliżyć problemy związane z rozwojem polskich rzek, ale zaprezentować dążenia i projekty, które w sposób zrównoważony troszczą się o przyszłość następnych pokoleń.

W dniu 9 lipca 2024 r. odbyło się drugie webinarium z cyklu, którego tematem były Dobre praktyki żeglugi śródlądowej w Europie. W spotkaniu wzięli udział liczni przedstawiciele świata nauki oraz praktyki gospodarczej. Spotkanie rozpoczął pan Bogdan Grajewski, prezes Polskiego Klastra Rzecznego, który przedstawił cel spotkania oraz powitał wszystkich uczestników. Moderatorem spotkania była pani dr hab. Beata Majecka, prof. UG, prezes Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego Oddziału w Gdańsku.  

W ramach webinarium miały miejsce trzy wystąpienia. Autorem pierwszego był pan kpt. ż.ś. Daniel Kotur, od ponad 20 lat związany z żeglugą towarową na wodach Europy Zachodniej. Propagator transportu wodnego biorący udział w dyskusji o roli mniejszych portów morskich w sieci transportowej Polski oraz dywersyfikacji korytarzy przepływu towarów.  Szczególnie zaangażowany w dyskusję na temat odbudowy żeglugi śródlądowej w Polsce w powiązaniu z prawidłową gospodarką wodną. Jego wystąpienie, zatytułowane Transport śródlądowy – funkcjonowanie na zapleczu zespołu dużych portów morskich, dotyczyło ilości przewożonych drogami śródlądowymi towarów w transporcie międzynarodowym, w powiązaniu z obciążeniem innych dostępnych środków transportu, a także polityką transportową krajów członkowskich UE w dorzeczu Renu. Autor szczegółowo przedstawił dane liczbowe dotyczące przewozów oraz działania mające na celu ich usprawnienie.

Prezentacja DANIEL KOTUR

Drugim prelegentem był pan Jakub Jankiewicz – specjalista z kilkunastoletnim doświadczeniem w branży spedycyjnej, specjalizujący się w organizacji przewozów intermodalnych i śródlądowych. Od lat aktywnie działa na rzecz rozwoju transportu śródlądowego w Polsce. Obecnie pracuje na Uniwersytecie Gdańskim, gdzie zaangażowany jest w projekt Cristal. Projekt ten ma na celu wspieranie i rozwijanie żeglugi śródlądowej. Jego praca łączy praktyczne doświadczenie z teoretyczną wiedzą, co przyczynia się do innowacyjnych rozwiązań w sektorze transportu. W wystąpieniu zatytułowanym Wdrożenie transportu śródlądowego do istniejących łańcuchów transportowych – wyzwania i perspektywy omówił kluczowe kwestie związane z integracją transportu śródlądowego, w tym kwestie infrastrukturalne, logistyczne oraz ekonomiczne. Dodatkowo poruszył perspektywy rozwoju tego sektora, również w kontekście projektów europejskich, takich jak Cristal realizowany na Uniwersytecie Gdańskim. Szczególne zaciekawienie uczestników wzbudziły kwestie zarządzania rzekami i techniczne narzędzia do tego.

Prezentacja JAKUB JANKIEWICZ

Trzecim prelegentem była pani Monika Foryś, która transportem i logistyką zajmuje się zawodowo od prawie 20 lat. Specjalizuje się w transporcie i przemieszczaniu ładunków ponadgabarytowych i ciężkich, z wykorzystaniem Jej ulubionej gałęzi transportu – żeglugi śródlądowej. Absolwentka Akademii Morskiej (obecnie: Politechniki Morskiej) w Szczecinie na kierunku – transport oraz Politechniki Szczecińskiej (aktualnie ZUT Szczecin) na kierunku – oceanotechnika, a także Uniwersytetu Szczecińskiego – MBA. pani Monika Foryś jest członkiem Zarządu w Best Logistics Sp. z oo. W prelekcji pod tytułem Przykłady wykorzystania dróg wodnych Polski i Europy Zachodniej w transporcie multimodalnym autorka zaprezentowała i omówiła przykłady wykorzystania transportu śródlądowego w łańcuchu dostaw ładunków ponadgabarytowych i standardowych w krajach Europy Zachodniej oraz Europy Środkowej.

Prezentacja MONIKA FORYŚ

W drugiej części webinarium przeprowadzono szeroką dyskusję, w której czynnie udział wzięło wielu uczestników spotkania, zarówno naukowców jak i praktyków. Dyskusja dotyczyła przedstawionej tematyki w odniesieniu do żeglugi śródlądowej w Polsce.

Spotkanie zostało zakończone przez organizatorów krótkim podsumowaniem oraz zapowiedzią zorganizowania kolejnego webinarium pt. Quo Vadis Odro.