Przepraszamy, rejestracja dobiegła końca.


  • Data:13.03.2025 17:00 - 13.03.2025 19:30
  • Lokalizacja Wydarzenie online

Opis

Polski Klaster Rzeczny oraz Polskie Towarzystwo Ekonomiczne Oddział w Gdańsku realizują cykl webinarów poświęconych przyszłości polskich rzek. Piąte spotkanie, które odbyło się 13 marca 2025 było kontynuacją grudniowego seminarium o tematyce "Wisła jako szansa rozwoju Kujaw, Pomorza i Warmii oraz gwarancja bezpieczeństwa i rozwoju portów trójmiejskich”.

Webinarium nt. „Koncepcja rozwoju intermodalnego węzła transportowego Bydgoszcz–Solec Kujawski" otworzyły panie dr hab. Beata Majecka prof. UG i Prezes Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego oraz dr hab. inż. Katarzyna Dohn prof. PŚl i Skarbnik w Polskim Klastrze Rzecznym. Słowo wstępne wprowadzające w kontekst tematu wygłosił Bogdan Grajewski wskazując na poprzedni webinar, moderowany przez dr. hab. Ryszarda Rolbieckiego prof. UG, na którym dr Aleksander Wolski prof. AG w sposób ciekawy analizował sytuację Warmii, północnych Kujaw oraz Pomorza w kontekście żeglugi. Obecny webinar poprowadziła pani dr Edyta Przybylska z Politechniki Śląskiej a prelegentami byli pan dr Bogusz Wiśnicki z Politechniki Morskiej i mgr inż. Jan Jarmusz od 2010 roku związany z doradztwem w zakresie realizacji projektów inwestycyjnych w sektorze publicznym i prywatnym.

Prelegenci w sposób przystępny omówili znaczenie węzła Solec Kujawski-Bydgoszcz dla systemu transportowego, wskazali też na jego znaczenie dla bezpieczeństwa. Prelegenci  szczegółowo opisali projektowany węzeł pod względem technicznym i organizacyjnym. Duże zainteresowanie wzbudziły wyliczenia kosztów, rentowności i funkcjonalność w powiązaniu z innymi środkami transportu. W trakcie omawiania wskazywano na powiązania z portami Trójmiasta, koleją, drogami kołowymi i wodnymi śródlądowymi, lotniskiem i Bydgoszczą.

W żywej dyskusji na temat węzła, jego lokalizacji i potrzeby funkcjonowania wzięli udział uczestniczący goście. Przyjazna atmosfera webinarium sprzyjała otwartej wymianie poglądów. Dyskusja nakierowała się głównie na temat możliwości realizacji projektu.

Na koniec Bogdan Grajewski podsumował i zapowiedział, że następny webinar będzie dotyczył klasyfikacji żeglugowej Odry. Wystąpią w nim pani mgr Anna Goraj, praktyk z zakresu logistyki żeglugi śródlądowej w Europie oraz kpt. żś Andrzej Podgórski, który od lat nie tylko pływa ale też prowadzi podcast „Żegluga Śródlądowa Wczoraj, Dziś i Jutro”. Dyskusję poprowadzi dr hab. Paweł Lesiak prof. SGH.

Pani prof. Katarzyna Dohn zapowiedziała III Międzynarodową Konferencję Naukową Polskiego Klastra Rzecznego w dniach 18 i 19 września w Kędzierzynie-Koźlu pod tytułem „Szlaki Wodne w Ekosystemie Miasta i Regionu”.

Kończąc spotkanie, prof. Beata Majecka podziękowała wszystkim za udział w webinarze oraz zapraszała do wzięcia udziału w XI Kongresie Ekonomistów Polskich, który odbędzie się w tym roku w dniach 4-5 grudnia w Poznaniu. Hasłem przewodnim Kongresu organizowanego przez Polskie Towarzystwo Ekonomiczne jest  „Ekonomia i gospodarka w czasach niepewności”.

dr inż. Bogusz Wiśnicki - pracownik naukowo-dydaktyczny Politechniki Morskiej w Szczecinie od 1993 r., obecnie adiunkt w Katedrze Gospodarki Morskiej i Systemów Transportowych. Wykładowca na kierunkach Transport, Logistyka, Zarządzanie i Inżynieria Produkcji, w tym przedmiotów specjalistycznych z zakresu technologii przewozu ładunków zjednostkowanych, nienormatywnych i niebezpiecznych. Posiada w dorobku ponad 130 publikacji naukowych, jest autorem licznych opracowań naukowych zleconych, odbył także kilka zagranicznych staży naukowych. Jego najważniejsze osiągnięcia badawcze dotyczą analiz o charakterze wdrożeniowym w obszarze systemów transportu intermodalnego. Realizował szereg międzynarodowych projektów badawczo-rozwojowych finansowanych z programów UE i krajowych. Ekspert oceniający wnioski w ramach konkursów Komisji Europejskiej (CEF, COST), NCBiR (RPO) i NAWA.

mgr inż. Jan Jarmusz - absolwent Wydziału Inżynieryjno-Ekonomicznego Akademii Morskiej w Szczecinie na kierunku Zarządzanie i Inżynieria Produkcji, w specjalności Logistyka i Zarządzanie w Europejskim Systemie Transportowym. Od 2010 roku związany z doradztwem w zakresie realizacji projektów inwestycyjnych w sektorze publicznym i prywatnym. Brał udział w przygotowaniu ponad 20 wniosków o dofinansowanie ze środków regionalnych i krajowych programów operacyjnych, Komisji Europejskiej (program LIFE), Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego oraz środków krajowych. Współautor studiów wykonalności z zakresu inwestycji transportowych, infrastrukturalnych i kubaturowych. Brał również udział w przygotowaniu opracowań analitycznych dotyczących oceny atrakcyjności inwestycyjnej oraz strategii rozwoju jednostek samorządu terytorialnego.

dr inż. Edyta Przybylska - od 2001 roku na Politechnice Śląskiej, obecnie na stanowisku adiunkta w Katedrze Logistyki na wydziale Organizacji i Zarządzania. Jej zainteresowania naukowo badawcze koncentrują się wokół usług logistycznych i transportu ze szczególnym uwzględnieniem transportu multi i intermodalnego oraz logistyki miasta.